Mi a gender mainstreaming?
Mi a gender mainstreaming? Čo je gender mainstreaming? What is gender mainstreaming?
Röviden megfogalmazva azt jelenti, hogy a nemek közötti egyenlőség szempontja beépüljön a közpolitikába annak minden területén, a döntéshozatal minden szintjén és annak minden stádiumában.
Egyszerűbben megfogalmazva, mint ahogy a gazdasági szempont az élet minden területén jelen van, vagyis a gazdaságosság, az anyagi megvalósíthatóság, a megtérülés, hasznosság az élet minden területén fontos, és elkerülhetetlen, a férfiak és a nők egyenrangú megítélése is ugyanolyan fontos és megkerülhetetlen kell, hogy legyen.
A társadalmi élet minden síkján, minden egyes döntésnél tekintettel kell lenni a nők és a férfiak különböző élethelyzeteire és érdekeire, azért, hogy a „nemek” társadalmi egyenlősége megvalósuljon
Kétpólusú társadalomban élünk, amelyet a hatalmi hierarchia oszt két egymással ellentétes félre a következőképpen:
- közélet – magánélet
- nyilvános szféra – magánszféra
- munkapiac – család
- gyermeknevelés: család, iskola, vallás
Ennek a megosztásnak az egyenes következményei: az egyenlőtlenség, hátrány, diszkrimináció, erőszak, lelki és testi betegségek, gyilkosságok.
A gender mainstreaming a gender szempontú igazságosságon, vagyis a nemek közötti igazságosságon alapul. Ezt az igazságosságot három „szférában” szeretné elérni:
1. a politikai részvétel területén: a férfiak és nők között egyenlő arányban kell megoszlania a hatalomnak
2. az anyagi javak, a szükségletek kielégítésének területén: egyenlős lehetőségek a nőknek és a férfiaknak, például az anyagi függeltlenség terén, mint ahogy egyenlő feltételek ahhoz, hogy érdeklődésüket, ambícióikat, tehetségüket kiteljesíthessék.
3. a szervezeti szféra: a karrier és a munkahelyi előmenetel, az egyenlős bánásmód, az egyenlő hozzáférés a művelődéshez, egyenlő felelősségvállalás a gyermeknevelés és a család ellátása területén a férfiak és a nők részéről.
Ha konkrétabb tényekre bontjuk, kimondhatjuk, hogy a nőknek és a férfiaknak egyaránt rendelkezésére kell, hogy álljon:
– a gazdasági eszközök egyenlő része, és a hozzá tartozó gazdasági hatalom
– a fizetett és nem fizetett munka egyenlő része
– a szabadidő egyenlő része
– az elismerés egyenlő része
– a hatalom egyenlő része
– az egészség egyenlő része
– az egészség egyenlős része
– a tudás egyenlő része
– a tér egyenlő része.
A gender mainstreaming megvalósításának lehetőségeiről és konkrét tapasztalatairól is sok mindent megtudhatnak a hallgatók a Gender studies alapjai című tantárgyunk óráin.
A fenti képen Szapu Marianna a feminista gondolkodás történetéről tartott érdekfeszítő előadását örökítettük meg.